Infekcines ligas sukelia bakterijos, virusai ir kiti mikroorganizmai. Šios ligos labai išplitusios didesnėse gyvulių fermose, tačiau neretai pasitaiko ir ūkininkų ar kelis gyvulius laikančių šeimininkų tvartuose.
Būdinga infekcinių ligų savybė ta, kad jos yra užkrečiamos, todėl tokios ligos gali greitai paplisti tvarte, fermoje ar kur kas didesnėje teritorijoje. Dėl šios priežasties, likus tvarte infekcijos šaltiniui, gali susirgti ir visai sveiki, neseniai pradėti auginti gyvuliai. Be to, atsivežus gyvulius į tvartą, kartu su jais galima atsivežti ir ligų sukėlėjų.
Susirgus gyvuliui, būtina nustatyti, ar liga yra infekcinė. Pagrindiniai infekcinės ligos požymiai yra bendri (pakilusi kūno temperatūra, pablogėjęs apetitas, sulėtėjusi gyvulio reakcija) ir specifiniai (būdingi konkrečiai ligai).
Įtarus, kad gyvulys susirgo užkrečiama liga, būtina kuo greičiau išsikviesti veterinarijos specialistą, kadangi tik jis gali nustatyti, kokia liga gyvulys serga ir kaip reikia gydyti. Infekcinės ligos gydomos antibiotikais ir kitomis antimikrobinėmis medžiagomis, kurios specifiškai veikia skirtingus mikroorganizmus. Gydant svarbu sunaikinti infekcijos židinį organizme, todėl gyvuliui pasveikus, nereikia sumažinti antibiotikų dozės ir gydymo kursą tęsti dar keletą dienų. Per anksti užbaigus gydymą, ne visiškai sunaikinti mikrobai gali atsigauti, gyvulys vėl susirgs, apkrės kitus, o sukėlėjas išplis tvarte.
Nugaišus gyvuliui, reikia žinoti jo kritimo priežastį. Gyvulio vidaus organai (plaučiai, kepenys, blužnis, inkstai) siunčiami į veterinarijos laboratoriją, kur nustatoma, nuo kokios ligos gyvulys krito, išskirtų bakterijų atsparumas antibiotikams. Turint šiuos duomenis, galima apsaugoti kitus gyvulius nuo ligos, o jiems susirgus, parinkti efektyvų gydymą.
Infekcinių ligų lengviau išvengti nei jas įveikti, todėl svarbu žinoti, kaip tai padaryti. Šie patarimai padės apsaugoti gyvulius nuo užkrečiamų susirgimų:
- pirkite gyvulius iš žinomų gyvulių augintojų;
- venkite gyvulių iš didelių fermų ar kompleksų, nes ten jie paprastai būna apsikrėtė vienokiais ar kitokiais infekcinių ligų sukėlėjais;
- atsivežkite gyvulius į švarius, o jei anksčiau tvarte buvo pasireiškusi infekcinė liga – dar ir dezinfekuotus tvartus;
- jei lankotės kaimynų tvartuose ar fermose, neikite ta pačia avalyne j savo tvartus (galite išplatinti ligų sukėlėjus);
- nupirktus gyvulius kurį laiką laikykite atskirai nuo savųjų – pamatysite, ar atvežtieji gyvuliai sveiki;
- naikinkite graužikus – pagrindinius mikrobų platintojus;
- užtikrinkite savo gyvuliams reikiamas laikymo ir šėrimo sąlygas.
Norint išvengti infekcinių susirgimų, gyvulius reikia vakcinuoti. Tai – efektyvi, nebrangi, nekenksminga gyvulio sveikatai procedūra. Gydymas kainuos daug brangiau, o pasekmės bus blogesnės, kadangi ligos sukėlėjai paplis tvarte, ir gyvuliai anksčiau ar vėliau vėl susirgs.
Atminkite, kad kai kurios užkrečiamos gyvulių ligos pavojingos ir žmogui, todėl sergančių tokiomis ligomis gyvulių nevalia pjauti, o jiems kritus, pasirūpinkite savo pačių ir aplinkos apsauga.