Norint pieno sudėtį keisti per šėrimą, reikia suprasti, kaip virškinami pašarai.
Galvijų skrandis daugiakamerinis. Pagrindinėje jo dalyje – didžiajame prieskrandyje – fermentuojamas pašaras. Didysis prieskrandis pilnas tirštos masės, kurioje gausu mikroorganizmų. Jie turi gauti maisto medžiagų su pašaru, kurį suskaido į smulkias sudėtines daleles ir panaudoja dauginimuisi bei augimui. Pašarų proteinai suskyla iki amoniako, o iš jo mikroorganizmų ląstelėje sintetinasi kitokios struktūros baltymai, kurie savo sudėtimi yra labai panašūs į pieno baltymus. Mikroorganizmai, patekę į rūgščią šliužo terpę, žūva, o jų baltymai naudojami pieno baltymams sintetinti.
Pašaro energija virškinime atlieka kuro vaidmenį. Šėrimo tikslas – sudaryti optimalų pašarų mišinį, kuriame būtų daugiau energijos, dalyvaujančios fermentacijos procese (apykaitos energijos) ir proteinų, kurie skaidomi prieskrandyje. Trūkstant energijos, nors racione proteinų yra pakankamai, jie naudojami ne baltymams sintetinti, o energijos trūkumui kompensuoti. Energijos šaltiniai yra 4: virškinamoji ląsteliena, cukrus, krakmolas ir riebalai.
Stambios ląstelienos dalelės neleidžia prieskrandžio masei sutirštėti. Jei taip atsitiktų, mikrobai sunkiai išgyventų ir žūtų, todėl dalelės turi būti ne trumpesnės kaip 0,6 cm. Visi žoliniai pašarai, išskyrus jauną pavasarinę žolę, atitinka šį reikalavimą.
Cukrus, esantis pašaruose, sunaudojamas mikroorganizmų gyvybei palaikyti. Jis ištirpsta ir yra greitai suvirškinamas.
Priklausomai nuo krakmolo kilmės ir šėrimo būdo, dalis jo gali būti mikroorganizmų energijos šaltiniu, o dalis lieka nesuskaldyta.
Riebaluose Ir aliejuose labai daug energijos, tik juos reikia teisingai naudoti. Kai riebalų yra iki 6 proc. raciono sausųjų medžiagų, bendrosios energijos įsisavinama daugiau. Prieskrandžių veikla gali sutrikti, kai riebalų perdaug, nes jie padengia pašaro daleles plėvele, todėl mikroorganizmai negali jų suskaidyti. Dėl didelio riebalų kiekio lėčiau virškinama ląsteliena, todėl pienas būna liesesnis.
Prieskrandyje vykstanti fermentacija panaši į alaus rūgimą. Rūgstant alui, besidaugindamos mielės išskiria alkoholį. Prieskrandyje fermentuojant pašarą, išsiskiria organinės rūgštys (acto, sviesto, propiono) ir kitos medžiagos. Dalis jų per didžiojo prieskrandžio sieneles patenka į kraują, o kitos keliauja virškinamuoju traktu ir ten suvirškinamos. Ištekanti iš didžiojo prieskrandžio tiršta masė yra turtinga maisto medžiagomis, kurios susidarė veikiant mikroorganizmams. Jie taip pat suvirškinami.
Visi šie faktoriai turi įtakos pieno sudėčiai. Iš acto ir sviesto rūgščių karvės organizme formuojasi cheminiai junginiai, kurie sudaro pieno riebalus. Pagrindinė krakmolo skilimo medžiaga – propiono rūgštis – dalyvauja gaminant gliukozę. Nuo jos priklauso pieno išmilžiai ir baltymų kiekis jame. Jei šeriama daug žolinių pašarų ir mažai koncentratų, tai didžiajame prieskrandyje pasigamina daugiau acto ir sviesto rūgščių (pienas bus riebesnis), o jei daug koncentratų ir mažiau žolinių pašarų – propiono rūgšties (pienas bus balty-mingesnis).
Nesvarbu, kaip gerai karvės šeriamos, tačiau didžiajame prieskrandyje gali pasigaminti tik tiek maisto medžiagų, kiek jų reikia susintetinti 20-25 1 pieno per dieną. Jei melžiama daugiau, tai karvės maisto medžiagas ima iš savo audinių ir netenka svorio. Tačiau pripildyti visą virškinamąjį traktą geru pašaru negalima, nes, į prieskran-dį patekus daugiau skaidomų proteinų negu jis gali apdoroti, susidaro amoniako perteklius. Jo mikroorganizmai nepajėgia įsisavinti, dėl to karvės apsinuodija. Jam pašalinti reikia daug energijos, dėl ko jos gali net nugaišti.
Kai kurie pašarai tik apvirškinami arba visai neskyla didžiajame prieskrandyje, nes turi apsauginį apvalkalą (pavyzdžiui, nesutraiškyti kukurūzų grūdai yra pašalinami iš organizmo, neįsisavinus jų maisto medžiagų). Kai kurie suvirškinami ir absorbuojami kitose virškinimo sistemos dalyse (šliuže, plonosiose žarnose).
Be pašarų ir gyvulio genetinių savybių pieno sudėtį įtakoja metų mėnuo. Pienas liesiausias gegužės, o riebiausias gruodžio mėnesį. Baltymų piene daugiausia spalio-lapkričio, o mažiausia – kovo mėnesį. Pradėjus ganiavą, padaugėja baltymų, tačiau kuo geriau gyvuliai šeriami žiemą, tuo mažiau kinta baltymų procentas piene. Kai ganymo pradžioje riebumas yra didelis, vėliau jis nedaug sumažėja.
Laktacijos stadija. Ir riebalai, ir baltymai po apsiveršiavimo mažėja iki 12 laktacijos savaitės, tačiau tai priklauso nuo to, kurį mėnesį karvė veršiuojasi. Jei rugpjūtį – mažiausias riebumas bus apie 6 laktacijos savaitę, o jei spalį – apie 30. Kovo mėnesį apsiveršiavusios karvės piene baltymų mažiausiai būna septintą savaitę, o apsiveršiavusios spalį – 23 savaitę.
Produktyvumas. Kuo didesnis išmilžis, tuo mažiau riebalų ir baltymų.
Amžius. Jaunesnių karvių pieno sudėtis būna geresnė.
Įmitimas. Karvių, kurios būna per riebios apsiveršiavimo metu, apetitas blogesnis, jos yra jautresnės medžiagų apykaitos sutrikimams – tai blogina pieno sudėtį. Liesų karvių piene baltymų yra mažiau.
Taigi, žinodami, kaip virškinami pašarai, iš kokių medžiagų susidaro baltymai ir riebalai, ir šerdami vienokius ar kitokius pašarus, galime keisti pieno sudėtį.
Kaip padidinti baltymingumą
Šerti daugiau energijos turinčius pašarus, geros kokybės silosą, pagamintą iš žolės, nupjautos iki birželio ld. Šerti kuo įvairesnius pašarus (salyklojus, kukurūzų silosą, pašarinius runkelius) – tai pagerina gyvulių apetitą.
Šerti daugiau pašarų, turinčių neskylančio didžiajame prieskrandyje krakmolo (kukurūzų burbuolių miltai).
Padidinti krakmolo (jo daugiau yra kvietiniuose miltuose), proteinų procentą racione.
Racione padidinti proteinų, neskylančių didžiajame prieskrandyje, kiekį. Jų yra žuvies miltuose, salyklojuose, bulvių žlaugtuose, sojos rupiniuose, linų sėmenų išspaudose, kraujo miltuose. Tokių pašarų taip pat reiktų duoti ir užtrūkusioms karvėms, iš kurių ketinama melžti daug pieno.
Apsiveršiavimo metu karvės turi būti nenutukusios ir neliesos.
Didysis prieskrandis jautriai reaguoja į staigų pašarų pakeitimą, todėl prieš keičiant racioną būtina pasikonsultuoti su šėrimo specialistais ar konsultantais.
UG inf.