Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir ūkio ministras Evaldas Gustas susitiko su šalies vadove Dalia Grybauskaite. Pagrindinė susitikimo tema – draudimas įvežti lietuvišką žemės ūkio produkciją į Rusiją.
Lietuvai jau ne kartą teko susidurti su draudimais ir sankcijomis. Iki šiol visas krizes pavykdavo įveikti sėkmingai, ne išimtis ir šis kartas. Lietuvos verslas yra lankstus, ir nors tikėtina, kad dalis pelno bus prarasta, vis dėlto bankrotų turėtume išvengti. Planuojama susitikti su verslo atstovais ir kalbėtis apie galimybes netiesiogiai eksportuoti žaliavą, perdirbti produktus.
„Šiandien nėra tokios situacijos, kurios negalėtume suvaldyti. Jau prieš kurį laiką pradėjome rengti naujus įstatymus, kad galėtume galvijų mėsą vežti į musulmoniškas šalis. Taip pat daug dėmesio skirsime naujų rinkų paieškoms. Lietuva jau turėjo patirties su panašiais draudimais. Mes žinome, kaip reikia veikti, mūsų įmonės yra pasiruošusios, turi alternatyvius planus. Sakyčiau, kad mes esame geresnėje situacijoje, negu kitos Europos Sąjungos šalys, nes tokiai situacijai ruošėmės. Mūsų tikslas – padėti verslui, todėl planuojame susitikimus su gamintojais ir eksportuotojais“, – kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
„Verslas išmoko pamokas. Per šių metų 5 mėnesius daugiau nei 11 proc. sumažėjo gyvulinės kilmės produkcijos eksportas į Rusiją, tiek pat sumažėjo ir pagamintų maisto produktų eksportas. Pieno produktų eksportas į Rusiją mažėja netgi po embargo atšaukimo, o gamintojai sėkmingai atranda naujas rinkas“, – pridūrė ūkio ministras, laikinai einantis Ministro Pirmininko pareigas Evaldas Gustas.
Rusijos paskelbtos sankcijos paveikė ne tik Lietuvą, bet visą Europą. Todėl tikėtina, kad visos šalys bendrai ieškos galimų sprendimų būdų ir mėgins padėti eksportuotojams. Kalbama ir apie galimas kompensacijas iš ES biudžeto.
Lietuvoje šiandien nėra tiesioginės paramos verslui, egzistuoja tik netiesioginės priemonės. Bet bus ieškoma galimybių padėti, artimiausiu metu ketinama skirti 2,5 mln. litų naujų eksporto rinkų paieškoms. Anot Ūkio ministerijos, dėl sankcijų BVP turėtų sumažėti vos 0,2 proc.
Rusija – tai milžiniška šalis, kurios poreikiai yra didžiuliai, negalima neigti jos svarbos, tačiau dėl nuolatinės įtampos ir komplikuotos politinės situacijos jau prieš kurį laiką buvo pradėti rinkų diversifikavimo procesai. Dėl draudimų kiaulienos eksportas į Rusiją buvo sumažėjęs jau ir praeitais metais, tad Lietuvos verslininkai ieškojo kelių į Vakarus ir jiems pavyko ten užmegzti ryšius. Panaši situacija buvo ir su pienu. Kaimyninei valstybei uždraudus įvežti pieno gaminius Lietuvos verslininkai sugebėjo pakeisti eksporto kryptį ir sumažinti praradimus. Intensyviai bendradarbiaujama su kitomis Europos Sąjungos, Azijos ir Pietų Amerikos šalimis. Vis dėlto ilgalaikių tradicijų per vieną dieną neįmanoma pakeisti, tad natūralu, kad Rusija toliau bus viena iš Lietuvos eksporto partnerių. Šiai šaliai įvedus draudimą įvežti žemės ūkio produkciją iš Lietuvos, turėsime orientuotis ne tik į kitas, bet ir į vidaus rinką.
Žemės ūkio ministerijos informacija
tai taip nieko ir neatsakė, daugiau kla..
Butkevičiau ar skaitai komentarus? Įve..
o kombinuoti pasarai tai sveikas pasaras..
neapsimoka,bet augina,dirba is idejos,ka..
augina bet sako tik pragyvenimui,tipo vo..
..Atsisakius savo mažo ūkio tikrai dau..
..Dėl ekologinės produkcijos tai situa..
Che che melagyste. Deja KUHN negamina si..
Dirbantis ūkininkas moka sodrai dviguba..