Sojų, rapsų ir augalinio aliejaus rinkos apžvalga

Balandis 22 d. 2014

naujiena

Nepaisant, kad 2013-2014 metų sezonas pasižymėjo geru rapsų derliumi, pakankamai didelė paklausa iššaukė kainų kilimą, pastebimą pastaraisiais mėnesiais. Nors, rapsų kainos kiekvienais metais vis mažesnės, paklausa išlieka nemaža. Šiame straipsnyje apžvelgiami pagrindiniai faktoriai, kurie stipriai įtakojo rinką šį sezoną.

Trapus JAV sojų pupelių paklausos ir pasiūlos balansas
Didelė JAV sojų pupelių paklausa užsienyje lėmė tai, kad šios kultūros eksportas šį sezoną pasiekė rekordines aukštumas. 1 pav. atskleidžiama, kaip šių metų eksportas viršijo praėjusių dviejų sezonų eksportą. Kovo 27-osios duomenimis  JAV sojų pupelių eksportas buvo 44.5 Mt, tai yra net 20 proc. daugiau 2012-2013 sezono pabaigoje.
Kinija ir toliau išlieka didžiausia JAV sojų pupelių pirkėja, įsigydama net 62% viso JAV eksportuoto šios kultūros kiekio, šį sezoną. Kadangi  artėja Pietų Amerikos sojų pupelių derius nuėmimas, kovą-balandį, manoma, kad Kinija atšauks kai kuriuos iš anksto sudarytus JAV sojų pupelių pirkimo sandorius, tikėdamasi įsigyti pigesnių Pietų Amerikos sojų.
Nors Kinija atšaukė kai kuriuos JAV sojų pupelių sandorius, pavyzdžiui 245 Kt atšaukė kovą, tačiau atsisakė ir 500-600 Kt. sojų iš Brazilijos.
Be šių globalių pokyčių, mažesnė vietinė paklausa, dėl mažesnio kiaulių ir paukštienos augintojų pašarų poreikio, išlieka svarbiu faktoriumi. Taip pat iš anksčiau sukauptos sojų pupelių atsargos tampa rimtu faktoriumi.
Tačiau Kinijos atšauktų sandorių neužteko, tam kad paveiktų JAV pasiūlos-paklausos balansą. Tai atsispindi ir naujausiame JAV žemės ūkio ministerijos ketvirtiniame rinkos raporte, kuriame atskleidžiama, kad JAV sojų pupelių kainos kovo 1-ąją, buvo žemiausiame taške per dešimt metų.

Nepalankūs Brazilijos ir Argentinos orai

Įtempta JAV pasiūlos situacija, bei naujienos apie prastą orą ir jo įtaką sojų pupelių derliui, Brazilijoje ir Argentinoje, sukėlė nerimą. Kiek anksčiau šį sezoną, buvo manančių, kad Brazilija atims iš JAV didžiausio sojų pupelių augintojo titulą pasaulyje. Tačiau karštas, sausas oras sausį ir vasarį, taip pat smarkus lietus kai kuriuose regionuose, privertė analitikus pakoreguoti Pietų Amerikos augintojų sojos derliaus prognozes. Nepaisant to Brazilijoje vis tiek tikimasi rekordiško sojų pupelių derliaus – apie 85-89 Mt, tačiau ne 90 Mt kaip buvo tikimasi anksčiau.
Argentinoje, nepaisant užsitęsusių sausų orų ir smarkaus lietaus, tikimasi rekordiško derliaus. Taigi, kai derlius Pietų Amerikoje bus nuimtas, globalinė sojų pupelių pasiūla išaugs ir jei neatsiras papildomo poreikio, galimas kainų mažėjimas.
Papildomi sojų pupelių ištekliai turėtų atsirasti pasodinus antrąją (safrinha) šios kultūros sėją Brazilijoje ir Paragvajuje. Oil World analitikai prognozuoja papildomai 2-3 Mt, kai šis derlius bus nuimtas birželį-liepą.
 

Nedideli rapsų ištekliai ES
Europoje rapsų kainas vasarį ir kovą sukėlė du veiksniai. Pirmasis veiksnys - globali sojų pupelių kaina, o antrasis – riboti ES rapsų ištekliai ir didelė paklausa. Kovo 7-ąją rapsų kaina pasiekė  342 svarų už toną, kol kas didžiausia šį sezoną.
Besitęsiančios logistikos problemos, tiekiant Kanados rapsus, į pagrindines eksporto rinkas, tokias kaip Kinija, lėmė tai, kad didžioji dalis Australijos rapsų derliaus buvo nukreiptas į Artimuosios rytus vietoj ES.
Kaip parodyta 2 pav. Dar neseniai nedaug besiskyrusios Paryžiaus rapsų ir Winnipego rapsų kainos ženkliai atitolo viena nuo kitos ir kovą jų kaina jau skiriasi 114 eurų už toną. Winnipego rapsų kainos mažėjimą įtakojo rekordinis Kanados rapsų derlius ir nedidelis eksportas.
Kanados rapsų eksportas nuo 2013 sausio iki 2014 vasario, sudaro tik 28% (17.96Mt Kanados statistika) viso 2013 derliaus. Palyginimui, eksporto proporcijos laikotarpyje nuo liepos iki vasario mėn. sudarė 37%  nuo viso 2012/13 sezono derliaus, 2011/12 sezono - 44%. Taigi šiais metais eksportas santykinai sumažėjo.

 

Augalinis aliejus
Kaip ir tikėtasi augalinio aliejus kainos sekė rapsų kainas, tačiau pagrindinis, įtakojantis faktorius augalinio aliejaus kainai buvo palmių aliejus. Karštas ir sausas oras vasarį-kovą Malaizijoje ir Indonezijoje, sukėlė susirūpinimą dėl palmių aliejaus derliaus, dėl ko pradėjo didėti ir kainos. Tuo pat metu, vasarį, Malaizijos palmių aliejaus ištekliai nukrito iki žemiausio taško skaičiuojant nuo birželio. Beveik atvirkštinė priklausomybė tarp palmių aliejaus išteklių ir kainos pavaizduoti 3 pav.
Taip pat palmių aliejaus kainos kilimą sumažino kitų augalinių aliejų kainų konkurencingumas. Šis palmių aliejaus konkurencingumo smukimas, gali būti Malaizijos palmių aliejaus eksporto sumažėjimo vasario-kovo laikotarpiu priežastis, ir kiek vėliau sekęs kainų mažėjimas nuo piko kovo mėnesį.
4 pav. Parodyta, kaip sojos aliejus ir saulėgrąžų aliejus sumažino palmių aliejaus paklausą. Tai gerai atsispindi Indijos saulėgrąžų aliejaus import grafikuose. Pastaraisiais mėnesiais dėl didelės palmių aliejaus kainos padidėjo saulėgrąžų aliejaus importas.

Išvados ir komentarai
Kol senojo JAV sojos pupelių derliaus atsargos palaikė sojų kainas, 2014 metų sojos kainos atrodo bus linkusios mažėti. Tuo labiau, kad JAV žemės ūkio ministerijos apžvalgoje teigiama, kad net 33 Mha apsėti soja. Nepaisant ar JAV bus nuimtas rekordinis sojos derlius, labai daug priklauso nuo oro sąlygų. Nors Brazilijoje 2014/15 sezono sėja prasidės tik lapkritį, soja apsėjamų plotų didėjimas turėtų sumažėti.
Manoma, kad dėl išaugsiančių sojos auginimo kaštų, taip pat mažesnės supirkimo kainos, bei dėl JAV tikėtino 2014/15 sezono rekordinio derliaus, ūkininkams gali pažaboti norą auginti rapsus.
Didėjant tikimybei, kad susiformuos panašūs reiškiniai, kaip El Nino uraganas, atnešantys į Pietryčių Aziją sausus orus, gali turėti neigiamos įtakos palmių aliejaus derliui, ko pasėkoje rinkoje kainos gali didėti. Tačiau jei kainos staiga šaus į viršų, galima manyti, kad paklausa pajudės link kitų augalinių aliejų, kaip ir buvo nutikę neseniai.

Dalintis su draugais:
Kitos naujienos
Prašant išmokų už žemę nepamirškite ir galvijų

Prašant išmokų už žemę nepamirškite ir galvijų

Žemės ūkio valdos valdytojai šiemet, teikdami paraišką skirti tiesiogines išmokas už žemės ūkio naudmenų ir kitus plotus, gali prašyti ir paramos tiesioginėms išmokoms už mėsinius galvijus, mėsines avis, ėriavedes bei specialios paramos

Balandis 11 d. 2014
Siekiama išsaugoti daugiametes ganyklas

Siekiama išsaugoti daugiametes ganyklas

Nuo balandžio 14 d., prasideda žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. Žemės ūkio ministerija atkreipia deklaruojančiųjų dėmesį, kad pievos ir ganyklos, esančios tame pačiame lauke iš eilės 4 metus ir ilgiau, šiemet Lietuvoje t

Balandis 11 d. 2014
Netoleruos tyčinio žemės ūkio valdų skaldymo

Netoleruos tyčinio žemės ūkio valdų skaldymo

Šiemet Lietuvoje bus teikiama papildoma parama žemdirbių pirmiesiems 30 hektarų. Žemės ūkio ministerija griežtai kontroliuos, kad pareiškėjai, siekdami gauti didesnę paramos sumą, nedalintų savo žemės ūkio valdos į smulkesnes. Šie faktai

Balandis 11 d. 2014
Baltijos šalių žemdirbių interesai

Baltijos šalių žemdirbių interesai

Vilnius. Europos Sąjungos išmokos Baltijos šalių ūkininkams turėtų greičiau artėti prie ES vidurkio, o Lietuvos žemės ūkiui skiriama europinė parama 2014-2020 metais turėtų būti ne mažesnė nei dabar, teigia prezidentė Dalia Grybauskait

Spalis 17 d. 2011
Per metus žemės ūkio produktų supirkimo kainos padidėjo 38,2 procento

Per metus žemės ūkio produktų supirkimo kainos padidėjo 38,2 procento

Statistikos departamento duomenimis, 2011 m. vasario mėn., palyginti su tuo pačiu 2010 m. laikotarpiu, žemės ūkio produktų supirkimo kainos padidėjo 38,2 procento.

Kovas 25 d. 2011

Grūdų kainos

Avižos 320 Lt
Kukurūzai 480 Lt
Kviečiai E kl. 580 Lt
Kviečiai I kl. 570 Lt
Kviečiai II kl. 560 Lt
Kviečiai III kl. 530 Lt
Kviečiai IV kl. 495 Lt
Kviečiai spelta 950 Lt
Kvietrugiai 420 Lt
Pupos 660 Lt
Rapsas 1040 Lt
Rugiai M+ 420 Lt
Žirniai 670 Lt
Apklausa

Ar vis dar turite grūdų atsargų ?

Ūkininkai žiūri
Traktorius Case Puma 140
Traktorius Case Puma 140
Mokymaitv laidų archyvas
Kontaktai | Reklama
© 2009-2025 visos teisės saugomos.