Jei manote, kad yra svarbu, kad Jūsų gaminamas produktas būtų pripažintas ir tinkamai įvertintas;
Jei gaminate maisto produktus, skirtus vartotojui, kuris rūpinasi savo mityba;
Jei Jums svarbu, kad gaminami produktai būtų natūralūs ir maistingi;
Jei Jums rūpi, kad būtų neteršiama ir tausojama aplinka.
Lietuvoje yra sudarytos visos sąlygos, kad vartotojai rinkoje atpažintų šiuos išskirtinės kokybės produktus (toliau - IKP), kurie:
-
Kokybinėmis savybėmis pranoksta įprastinius produktus;
-
sertifikuojami, kad būtų patvirtinta atitiktis kokybiniams reikalavimams;
Gamintojas, turėdamas galimybę šiuos produktus rinkoje ženklinti specialiu ženklu:
-
Suteikia kokybės garantiją ir pelno vartotojų pasitikėjimą, nes IKP yra sertifikuoti ir visas auginimo bei gamybos procesas papildomai kontroliuojamas nepriklausomos sertifikavimo įstaigos;
-
Lengviau atranda vartotoją, nes visiems IKP keliami griežtesni reikalavimai nei masinei gamybai ir jie pasižymi natūralumu, maistingumu ir gaminami tausojant aplinką;
-
Sukuria didesnę produkto pridėtinę vertę didėjant produkto paklausai, jo apyvartai ir galimybei parduoti bent šiek tiek didesne kaina;
-
Prisistato kaip socialiai atsakinga įmonė.
Kodėl tai reikėtų daryti?
Gaminant IKP reikia daugiau žinių, griežtesni reikalavimai žaliavai ir gamybai (perdirbimui), patiriamos papildomos sąnaudos, siekiant kokybinių reikalavimų užtikrinimo. Tačiau valstybės politika nukreipta į tai, kad šalies rinka būtų aprūpinama geros kokybės, sveikais maisto produktais, todėl patiriamos papildomos išlaidos (sertifikavimo, kontrolės, įsijungimo į IKP gamintojų gretas) yra pirmuosius penkis metus kompensuojamos iš ES ir nacionalinių programų, kurias įgyvendina Žemės ūkio ministerija. Be to, šiais metais bus skelbiamas paraiškų priėmimas dėl veiklos, susijusios su kokybiškų žemės ūkio ir maisto produktų skirtų vartoti žmonėms, populiarinimu ir realizavimu finansavimo. Tinkamos kompensavimui išlaidos pagal šias taisykles gali būti vartotojų informavimo apie produktus priemonių (mugės, bukletai, lankstinukai, skelbimai spaudoje, informacinės radijo ir televizijos laidos) rengimo, spausdinimo, publikavimo, transliavimo išlaidos, prekybos patalpų ar prekybos ploto nuomos, prekybos įrangos nuomos ar įsigijimo, patalpų išorės ir vidaus estetinio apipavidalinimo ir kitos išlaidos.
Kuo tai naudinga bitininkams?
Šiuo metu jau per 30 bitininkų sertifikavę medų ir kitus bičių produktus Suprantama, kad vartotojai prieš pamėgdami produktą turi turėti galimybę jo įsigyti bet kuriuo metu, palyginti su kitais analogiškais produktais ir pajusti privalumus. Todėl reikalingas didesnis sertifikuotų gamintojų ir produktų kiekis. Kita vertus, apsijungę sertifikuoto medaus ir kitų bičių produktų gamintojai, pasinaudodami finansine parama, galėtų pasirengti tinkamo dizaino ir kokybės fasavimo tarą, kuri padėtų vartotojams lengvai atskirti šiuos produktus ir dar labiau padidintų jų prestižą.
Kuo tai būtų naudinga mėsos produktų gamintojams?
Pats pirmasis sertifikuotas gaminys buvo mėsinis viščiukas ir iki šiol ši sritis išliko pasyvi. Tačiau pastaruoju metu ypač kritiški pasisakymai dėl mėsos produktų gamybai naudojamų maisto priedų, mėsos pakaitalų verčia perdirbėjus ieškoti tokių kelių kaip ir gaminių grupės Be jokių E atsiradimas. Teorinės galimybės gal ir yra, bet praktiškai tokie gaminiai yra pasmerkti. Tuo tarpu IKP ir yra tas kelias, kuris patenkintų reiklų vartotoją ir gamintoją, nes šiems produktams iš visų leistų naudoti maisto priedų sąrašo, gali būti dedama ne daugiau kaip ¾ leistino kiekio neišvengiamai būtino maisto priedo natrio nitrito, taip nuo seno vadinamos salietros ir nepavojingų antioksidantų (askorbo rūgštis ir jos natrio druska) ir tik virtoms dešroms, dešrelėms bei sardelėms. Griežtesni šių produktų gamybai auginamų gyvulių šėrimo ir laikymo reikalavimai užtikrina kitokią mėsos kokybę. Taigi svarbu, kad atsirastų tokių gyvulių poreikis iš perdirbėjų, tuomet ir ūkininkai sertifikuotų gyvulių bandas.
Kuo tai būtų naudinga vaisių ir daržovių augintojams?
Ši sritis yra viena iš jautriausių kokybės atžvilgiu. Šiuo metu turime per 250 ha sertifikuotų laukų, kuriuose auga kitokios kokybės vaisiai ir daržovės. Suprantama, kad griežtesni auginimo reikalavimai ūkininkams sudaro papildomas išlaidas ir derlius yra ne toks intensyvus, tačiau susidarę papildomi kaštai dėl šių reikalavimų užtikrinimo kompensuojami teikiant paramą. Be to reikėtų įvertinti vartotojų augantį pasitikėjimą Lietuvoje užaugintais vaisiais ir daržovėmis, kurių kokybę patvirtintų ženklas. Reikia pasidžiaugti, kad esant tokių produktų paklausai jų jau galima nusipirkti ir prekybos tinkluose.
Ką gamintojas, siekiantis gaminti IKP, turėtų žinoti?
Gaminantys IKP, turi laikytis:
-
Bendrųjų reikalavimų, išdėstytų Išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų pripažinimo taisyklėse, patvirtintose žemės ūkio ministro 2007 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 3D-524;
-
Konkrečių specifinių IKP auginimo/ gaminimo, perdirbimo ir tiekimo rinkai reikalavimų, nurodytų produktų grupių specifikacijose, patvirtintose žemės ūkio ministro 2008 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. 3D-308. Šiuo metu yra patvirtintos:
1. Išskirtinės kokybės bičių produktų ir jų mišinių specifikacija.
2. Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacija.
3. Išskirtinės kokybės mėsos ir jos gaminių specifikacija.
4. Išskirtinės kokybės paukštienos gamybos specifikacija.
5. Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių specifikacija.
6. Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacija.
7. Išskirtinės kokybės dedeklių vištų kiaušinių specifikacija.
8. Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacija.
9. Išskirtinės kokybės kombinuotųjų pašarų specifikacija.
Norintieji gaminti produktus, kuriems dar nėra patvirtintos specifikacijos - gali patys inicijuoti arba pasirengti specifikaciją, kurios reikalavimai turi būti ne žemesni, nei numatyta pagrindinių IKP grupių specifikacijose, bei teikti ministerijai patvirtinti.
Daugiau informacijos galima rasti www.maistokokybe.lt arba http://www.zum.lt/lt/zemes-ukio-ministerija/maisto-sauga-ir-kokybe/isskirtines-kokybes-produktai/
Ką reikėtų daryti, norint pradėti tokių produktų gamybą?
1. Išanalizuoti bendruosius reikalavimus bei tam tikros IKP specifikacijos reikalavimus ir pasirengti tokių produktų gamybai.
2. Pateikti prašymą sertifikuoti, anketą ir anketoje nurodytus papildomus dokumentus sertifikavimo įstaigai VšĮ „Ekoagros“ dėl jūsų gaminamų produktų sertifikavimo. Ir tai padaryti:
-
Bitininkams, daržovių, vaisių ar uogų, grūdų augintojams - iki kiekvienų metų balandžio 15 d.;
-
Paukštienos, kiaušinių, pieno, mėsos, cukrinės konditerijos, kombinuotųjų pašarų gamintojams – ištisus metus, tačiau patikros metu privalo vykti IKP gamyba ir iki IKP gamybos pradžios turi būti sudaryta sutartis.
Sertifikavimo įstaiga VšĮ „Ekoagros“, išnagrinėjusi jūsų prašymą sertifikuoti, sudarys sertifikavimo darbų sutartį.
Žemės ūkio ministerijos informacija
tai taip nieko ir neatsakė, daugiau kla..
Butkevičiau ar skaitai komentarus? Įve..
o kombinuoti pasarai tai sveikas pasaras..
neapsimoka,bet augina,dirba is idejos,ka..
augina bet sako tik pragyvenimui,tipo vo..
..Atsisakius savo mažo ūkio tikrai dau..
..Dėl ekologinės produkcijos tai situa..
Che che melagyste. Deja KUHN negamina si..
Dirbantis ūkininkas moka sodrai dviguba..