Nuo trichineliozės privaloma ištirti kiekvieną nušautą šerną ir paskerstą kiaulę

Liepa 27 d. 2010

naujiena

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad nuo trichineliozės privaloma ištirti kiekvieną nušautą šerną ir kiekvieną paskerstą kiaulę. Atliekant tyrimus, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje nustatyta 20 trichineliozės atvejų (6 kiaulėms ir 14 laukinių gyvūnų).


Tyrimai atliekami iš kiaulių ar šernų skerdenų diafragmų, tarpšonkaulinių ar kramtomųjų raumenų mėginių. Tyrimus dėl trichineliozės galima atlikti teritorinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų diagnostikos kabinetuose, pas privačius veterinarijos gydytojus arba Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ir jo filialuose. Tyrimus privalo atlikti ne tik ūkininkai, norintys parduoti mėsą bet ir kiaulių laikytojai, skerdžiantys kiaules savo reikmėms bei medžiotojų klubai – sumedžiotiems šernams. Skerdyklose skerdžiamų kiaulių mėsa dėl trichineliozės tiriama nustatyta tvarka.
 
Naminiai gyvūnai trichinomis užsikrečia nuo laukinių gyvūnų. Dažniausiai serga šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai. Naminiai gyvūnai užsikrečia suėdę trichinelioze sergantį laukinį gyvūną, pvz.: pelę, žiurkę, arba suėdę užkrėstų naminių ar laukinių gyvūnų atliekų.
 
Vienintelis patikimas trichineliozės profilaktikos būdas – nevalgyti nepatikrinto gyvūno mėsos. Reikėtų atsisakyti pagundos skanauti dovanotus mėsos gaminius, neįsitikinus, kad mėsa buvo patikrinta. Taip pat neverta pirkti mėsos ar jos gaminių iš atsitiktinių prekeivių.
 
Labai svarbu laikytis veterinarijos reikalavimų šeriant gyvulius – nenaudoti žvėrių dorojimo atliekų kiaulių bei kitų naminių gyvūnų šėrimui. Didžiausias pavojus kiaulėms susirgti trichinelioze yra ten, kur nesilaikoma tvarkos bei sanitarijos reikalavimų. Tvartuose, pašarų ruošimo vietose būtina reguliariai šalinti pašarų likučius bei naikinti graužikus.
 
Trichineliozė yra ūmi žmonių ir gyvūnų liga, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių trichinella lervos. Žmonės šiais parazitais užsikrečia vartodami užsikrėtusių naminių ir laukinių gyvūnų mėsą. Mėsoje tūnančias trichinas sunku sunaikinti – jos puikiai ištveria aukštą temperatūrą, sūdymą, marinavimą, rūkymą ir šaldymą. Trichinas geriausia naikinti sudeginant mėsą.
 
Ligos klinika gali būti labai įvairi – lemia į organizmą pakliuvusių trichinų kiekis, organizmo būsena iki susirgimo ir kt. Ligos požymiai dažniausiai išryškėja praėjus 2-3 savaitėms nuo užsikrėtimo (t.y. nuo trichinelioze sirgusio gyvūno mėsos suvalgymo). Kuo anksčiau pasireiškia trichineliozės požymiai, tuo sunkesnė būna ligos eiga.
 
Vidutiniškai arba labai sunkiai sergantys ligoniai karščiuoja, jiems patinsta veidas arba tik akių vokai. Būdingiausias trichineliozės požymis yra raumenų skausmas, kuris gali būti toks intensyvus, kad žmogus negali apsiversti lovoje, pakelti rankos ar kojos, sunku kalbėti, kramtyti maistą. Pirmomis susirgimo dienomis kūno temperatūra gali pakilti net iki +39 - +40ºC, karščiavimas gali tęstis 2-3 savaites.

 

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena gyventojams, kad vaišindami draugus ar kaimynus namuose skerstų kiaulių patiekalais, pagamintais iš mėsos, nepatikrintos veterinarijos gydytojo, trichineliozės užkrato atveju jie užsitraukia ne tik moralinę, bet ir teisinę atsakomybę.

 

vmvt inf.

Dalintis su draugais:
Kitos naujienos
Ūkininkai suka galvas, ką daryti su šienainio gamyboje naudotomis polietileno plėvelėmis

Ūkininkai suka galvas, ką daryti su šienainio gamyboje naudotomis polietileno plėvelėmis

Nuo šių metų pradžios kai kurie Aplinkos ministerijai pavaldūs regioniniai aplinkos apsaugos departamentai išsiuntė žemdirbiams prašymus pateikti informaciją apie šienainio gamybai naudojamos plėvelės kiekius bei sumokėti pakuotės tvarkymo

Liepa 27 d. 2010
Siūlymas remti gyvulininkystės ūkius sulaukė pritarimo

Siūlymas remti gyvulininkystės ūkius sulaukė pritarimo

Praėjusį penktadienį vykusiame Žemės ūkio rūmų (Kaunas) Prezidiumo posėdyje Žemės ūkio ministerijos vadovai kartu su nevyriausybinių žemdirbių organizacijų atstovais svarstė, kaip gaivinti besitraukiantį šalies gyvulininkystės sektori

Liepa 26 d. 2010
Per karščius kenčia ir gyvūnai

Per karščius kenčia ir gyvūnai

Šios vasaros karščiai – išbandymas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.Tokiu oru papildomo rūpesčio reikia arkliams, galvijams, avims, ožkomis, kiaulėms, naminiams paukščiams ir kitiems gyvūnams augintiniams. Visi jie jautrūs karščiui.

Liepa 25 d. 2010
Vitamino E kaip pašarų priedo saugumas ir efektyvumas gyvūnams

Vitamino E kaip pašarų priedo saugumas ir efektyvumas gyvūnams

Europos maisto saugos tarnyba pateikė mokslinę nuomonę apie vitamino E kaip pašarų priedo saugumą ir efektyvumą visų rūšių gyvūnams.

Liepa 23 d. 2010
Nuo liepos 1 d. VMVT registruoja ūkio subjektus, užsiimančius pašarais

Nuo liepos 1 d. VMVT registruoja ūkio subjektus, užsiimančius pašarais

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo 2010 m. liepos 1 d. vykdo naujai deleguotas funkcijas – tvirtina ir registruoja ūkio subjektus, kurie verčiasi pirmine pašarų gamyba, pašarų priedų, premiksų, kombinuotųjų

Liepa 22 d. 2010

Grūdų kainos

Avižos 320 Lt
Kukurūzai 480 Lt
Kviečiai E kl. 580 Lt
Kviečiai I kl. 570 Lt
Kviečiai II kl. 560 Lt
Kviečiai III kl. 530 Lt
Kviečiai IV kl. 495 Lt
Kviečiai spelta 950 Lt
Kvietrugiai 420 Lt
Pupos 660 Lt
Rapsas 1040 Lt
Rugiai M+ 420 Lt
Žirniai 670 Lt
Apklausa

Ar vis dar turite grūdų atsargų ?

Ūkininkai žiūri
T5060 Tractor
T5060 Tractor
Mokymaitv laidų archyvas
Kontaktai | Reklama
© 2009-2025 visos teisės saugomos.