Siūlymas remti gyvulininkystės ūkius sulaukė pritarimo

Liepa 26 d. 2010

naujiena

Praėjusį penktadienį vykusiame Žemės ūkio rūmų (Kaunas) Prezidiumo posėdyje Žemės ūkio ministerijos vadovai kartu su nevyriausybinių žemdirbių organizacijų atstovais svarstė, kaip gaivinti besitraukiantį šalies gyvulininkystės sektorių. Posėdyje dalyvavę Prezidiumo nariai pritarė Ministerijos siūlomam tiesioginių išmokų perskirstymui 2011-2012 m., kuris leistų paremti itin sunkius laikus išgyvenančius gyvulininkystės ūkius.

 

Nuo šių metų pradžios Žemės ūkio ministerija žemdirbių nevyriausybines organizacijas kvietė diskutuoti, svarstyti ir konkrečiai siūlyti, kaip geriau 2011-2012 m. šalyje subalansuoti tiesioginių išmokų (TI) paskirstymą, kad nuo 2013 m., jas atsiejus nuo gamybos, ūkininkai nejustų ženklaus pajamų sumažėjimo.

 

Priminsime, kad nuo 2004 m. lėšos TI skiriamos iš ES ir nacionalinio biudžeto. Gyvulininkystės ūkiams parama, priklausanti nuo laikomo gyvulių skaičiaus, mokama iš  esmės nacionalinio biudžeto lėšomis. Remiantis ES teisine baze, nuo 2013 m. TI bus mokamos tik iš ES skiriamų lėšų ir tik už deklaruotus pasėlius bei žemės ūkio naudmenas. Gyvulininkystės ūkiai tiesioginės paramos, susijusios su gyvulių skaičiumi, nebegaus.

 

„Šiuo metu esama TI mokėjimo schema taip pat nėra palanki gyvulininkystės ūkiams. Savo laiku, prieš šešerius metus įstojus į ES, ji buvo ir efektyvi, ir naudinga. Tačiau šiandien, mano giliu įsitikinimu, ji jau yra morališkai pasenusi: pagal referencinius istorinius laikotarpius išmokas dabar gauna nebūtinai gyvulininkystę plėtojantys ūkiai. Naujai įveisusieji bandas minėtos paramos negauna. Taigi keisti esamą gyvulininkystės ūkių rėmimą yra tiesiog būtina, o kaip – diskusijų klausimas. Ministerija siūlo pasinaudoti TI Europos bendrijoje reglamentuojančio dokumento (EB Nr. 73/2009) 68 straipsnio nuostata, leidžiančia dalį, t.y. iki 3,5 proc., TI nukreipti probleminiams žemės ūkio sektoriams paremti, tačiau tam būtinas žemdirbių pritarimas“, - sakė Prezidiumo posėdyje dalyvavęs žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas.

 

„ES minėtame reglamente nurodoma, kad TI sumos perskirstymas sunkumus išgyvenantiems pieno ir mėsos ūkiams gali būti naudojamas tik tiek, kiek bus sukurta paskata remiamo sektoriaus dabartiniam gamybos lygiui palaikyti. Skaičiuojant, kad šiais metais TI neturėtų būti skirta mažiau kaip 1,268 mlrd. Lt, minėtieji 3,5 proc. sudarytų apie 45 mln. Lt. Manome, kad šią paramą tikslinga būtų skirti karvėms žindenėms, mėsiniams buliams, avims ir, jei tokių atsirastų, mėsinėms ožkoms. Remiantis šiuo metu šalyje esamu minėtų gyvulių skaičiumi, smulkiems žolėdžiams galėtume mokėti apie 43, o galvijams (išlaikytiems ne mažiau kaip 9 mėn.) apie 484 Lt paramą. Apskaičiavome, kad toks gyvulininkystės sektoriaus rėmimas žemės ūkio naudmenų ir žalienų turėtojams paramą hektarui teoriškai sumažintų apie 14 litų“, - pristatydamas Ministerijos siūlomą TI perskirstymo planą komentavo Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

 

Pastaraisiais metais Lietuvoje neatslūgstant intensyviam veršelių eksportui (2008 m. – 134 tūkst., 2009 m. – 133 tūkst., šiemet sausio–balandžio mėnesiais - 35 tūkst.), šalies skerdyklose mažėjant pjaunamų bulių (30 proc., palyginti su praėjusiais metais), skerdžiamų kiaulių, o melžiamose bandose - mąžtant karvių skaičiui, gyvulininkystės specialistai prognozuoja, kad toks sektoriaus traukimasis neabejotinai paveiks ir šalies grūdų rinką. Remiantis statistikos duomenimis, 65 proc. šalyje užauginamų pašarinių grūdų yra sunaudojami būtent gyvulininkystės ūkiuose. Šiuo metu Ministerija su ūkininkų nevyriausybinėmis organizacijomis aptarinėja parengtą Mėsinės galvijininkystės plėtros programą. Sutariama, kad jos įgyvendinamas taip pat sunkiai įsivaizduojamas be gyvulininkystės ūkių rėmimo. Taigi Prezidiumo nariai iš esmės pritarė Ministerijos siūlymui pasinaudoti ES teisės akte numatyta paramos perskirstymo galimybe.  Sutarta, kad konkretus pastarųjų TI apskaičiavimo ir mokėjimo mechanizmas šalies gyvulininkystės ūkiams bus toliau derinamas su žemdirbių nevyriausybinėmis organizacijomis.

 

Sulaukusi žemdirbių palaikymo, Ministerija dar iki rugpjūčio Europos Komisijai (EK) parengs pagrindimą dėl TI perskirstymo 2011-2012 m. Pasak R. Krasuckio, svariu argumentu skirti paramą gyvulininkystės sektoriui yra ne tik šalyje laikomų gyvulių skaičiaus ar skerdimų mažėjimas, bet ir gerokai mažesnės žolėdžius gyvulius laikančių ūkių pajamos iš vieno hektaro, palyginti su kita žemės ūkio veikla užsiimančių ūkių pajamomis.

 

Pasinaudoti tokia TI perskirstymo galimybe sunkumus išgyvenantiems žemės ūkio sektoriams EK leidimo jau paprašė aplinkinės šalys: Estija, Latvija ir Lenkija. Jos paramą žada nukreipti smulkiems pieno ir šeimos ūkiams.

 

„ES narės senbuvės akcentuoja, kad tiesioginę paramą būtina atsieti nuo žemės ūkio gamybos, ir jos neskatinti. Tačiau, mano nuomone, tam tikrus sektorius, siekiant jų optimalaus vystymosi, mes turime paremti. Bepigu apie paramos atsiejimą nuo gamybos šnekėti danams, švedams, olandams ar vokiečiams. Tose šalyse gyvulininkystė yra išvystyta maksimaliai, laikyti gyvulių daugiau kaip 1,7 sąlyginio gyvulio viename hektare tos šalys ir nebegali – tai draudžia ES teisės aktai. Mes esame toli nuo šių skaičių Lietuvoje. Gyvulininkystę čia galėtume išplėtoti iki keliolikos kartų. Be jos žemės ūkio perspektyvos nematau“, - apibendrindamas paramos gyvulininkystės ūkiams svarbą Prezidiumo nariams sakė žemės ūkio viceministras A. Macijauskas.

 

 

Žemės ūkio ministerijos informacija

Dalintis su draugais:
Kitos naujienos
Per karščius kenčia ir gyvūnai

Per karščius kenčia ir gyvūnai

Šios vasaros karščiai – išbandymas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.Tokiu oru papildomo rūpesčio reikia arkliams, galvijams, avims, ožkomis, kiaulėms, naminiams paukščiams ir kitiems gyvūnams augintiniams. Visi jie jautrūs karščiui.

Liepa 25 d. 2010
Vitamino E kaip pašarų priedo saugumas ir efektyvumas gyvūnams

Vitamino E kaip pašarų priedo saugumas ir efektyvumas gyvūnams

Europos maisto saugos tarnyba pateikė mokslinę nuomonę apie vitamino E kaip pašarų priedo saugumą ir efektyvumą visų rūšių gyvūnams.

Liepa 23 d. 2010
Nuo liepos 1 d. VMVT registruoja ūkio subjektus, užsiimančius pašarais

Nuo liepos 1 d. VMVT registruoja ūkio subjektus, užsiimančius pašarais

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo 2010 m. liepos 1 d. vykdo naujai deleguotas funkcijas – tvirtina ir registruoja ūkio subjektus, kurie verčiasi pirmine pašarų gamyba, pašarų priedų, premiksų, kombinuotųjų

Liepa 22 d. 2010
Diskusijų ugnyje – maisto sauga ir kokybė

Diskusijų ugnyje – maisto sauga ir kokybė

Pastaruoju metu nuolat didėja visuomenės poreikis sveikam, natūraliam ir šviežiam maistui. Kita vertus, įsižiebiančių viešų diskusijų apie maisto saugą ir kokybę dalyviams dažnai trūksta elementarių žinių. Ypač didelį nerimą visuome

Liepa 19 d. 2010
Esant karštiems orams gyvūnų laikytojai raginami pasirūpinti gyvūnų apsauga nuo perkaitimo, saulės smūgio bei vabzdžių

Esant karštiems orams gyvūnų laikytojai raginami pasirūpinti gyvūnų apsauga nuo perkaitimo, saulės smūgio bei vabzdžių

Esant karštiems orams ir žmonės, ir gyvūnai netenka daugiau skysčių. Dėl šių priežasčių pakinta gyvūnų kraujotakos, kvėpavimo, nervinės ir kitų sistemų organų bei audinių fiziologinės funkcijos. Tiek ganyklose ganomi, tiek patalpose l

Liepa 10 d. 2010

Grūdų kainos

Avižos 320 Lt
Kukurūzai 480 Lt
Kviečiai E kl. 580 Lt
Kviečiai I kl. 570 Lt
Kviečiai II kl. 560 Lt
Kviečiai III kl. 530 Lt
Kviečiai IV kl. 495 Lt
Kviečiai spelta 950 Lt
Kvietrugiai 420 Lt
Pupos 660 Lt
Rapsas 1040 Lt
Rugiai M+ 420 Lt
Žirniai 670 Lt
Apklausa

Ar vis dar turite grūdų atsargų ?

Ūkininkai žiūri
Traktorius Lindner Geotrac 124
Traktorius Lindner Geotrac 124
Mokymaitv laidų archyvas
Kontaktai | Reklama
© 2009-2025 visos teisės saugomos.