Šilutės rajone įtariamas galvijų tuberkuliozės atvejis

Balandis 14 d. 2010

naujiena

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad atliekant tyrimus oficialiam galvijų tuberkuliozės, bruceliozės ir enzootinės leukozės neapimtos bandos statusui gauti, viename Šilutės rajono ūkių nustatyta, kad dalis galvijų reagavo teigiamai į tuberkuliną.

Įtarus tuberkuliozę, VMVT ėmėsi visų būtiniausių priemonių ligos plitimui sustabdyti. Keturi įtariami galvijai buvo paskersti, siekiant patvirtinti ligos diagnozę. Nustatyti laikini apribojimai ūkiui – sustabdytas gyvulių judėjimas į bandą ir iš jos, įtartinai reagavę galvijai atskirti nuo sveikų, uždrausta realizuoti pieną, įtariamai užkrėstas pienas nukreiptas termiškai apdoroti ir šerti penimus gyvulius, sugriežtinti biosaugos reikalavimai. Paskerstų galvijų mėginiai pristatyti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą laboratoriniams tyrimams. Tikrinama, ar ūkyje dirbę darbuotojai nėra tuberkuliozės platintojai.

Apie tolimesnę tyrimų eigą ir gautus rezultatus bus informuota vėliau.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į ligos atsiradimo rizikos vertinimą ir į istorines ligos pasireiškimo vietas, kasmet atlieka tyrimus galvijų tuberkuliozės nustatymui. 2008 metais buvo ištirti 56,5 tūkst. galvijų, 2009 metais – 76,3 tūkst. Sirgusių tuberkulioze nebuvo nustatyta. Vykdant sveikų bandų nuo tuberkuliozės, bruceliozės ir enzootinės galvijų leukozės programą, šiais metais jau ištirta 21,5 tūkst. galvijų.

Galvijų tuberkuliozė – tai lėtinė gyvūnų liga, kurią sukelia vadinamoji Mycobacterium bovis (M. bovis) bakterija, glaudžiai susijusi su žmonių ir paukščių tuberkuliozę sukeliančiomis bakterijomis. Ši liga gali paveikti beveik visus žinduolius ir sukelti bendrą nesveiką būseną, kosulį ir galiausiai mirtį.

Galvijų tuberkuliozės atvejų pasitaiko visame pasaulyje. Liga labiau paplitusi didžiojoje Afrikos dalyje, Azijos, Šiaurės ir Lotynų Amerikos dalyse, tačiau pastaruoju metu nustatoma ir Europos Sąjungos valstybėse narėse – Airijoje, Jungtinėje Karalystėje. 2008 metais Europos Komisija net svarstė galimybę uždrausti į Europos Sąjungos šalis įvežti galvijus iš Jungtinės Karalystės, nes šioje šalyje didėjo galvijų tuberkuliozės atvejų. Prancūzijoje ir Vokietijoje buvo nustatyti atvejai, kai galvijai užsikrėtė žmogaus tipo tuberkulioze nuo ūkio darbuotojų.

Nors tikraisiais M. bovis šeimininkais laikomi galvijai, užregistruota ir daugelio kitų prijaukintų ir laukinių gyvūnų susirgimo atvejų. Liga užkrečiama ir plinta per tiesioginį kontaktą su gyvūnais. Paprastai užsikrečiama įkvėpus užkrėstų lašelių, veršeliai ir žmonės taip pat gali užsikrėsti išgėrę žalio sergančių karvių pieno. Galvijų tuberkuliozė nustatoma klinikiniu, patologiniu anatominiu, histopatologiniu, bakteriologiniu ir molekuliniais tyrimais. Galvijų tuberkuliozė paprastai tiriama alerginiu tyrimo metodu – suleidžiant galvijų tuberkuliną į kaklo odą.

Paskutinis galvijų tuberkuliozės protrūkis Lietuvoje buvo daugiau nei prieš 20 metų, nors 2001 metais buvo nustatytas vienas sergantis šia liga galvijas.

 

Daugiau apie tuberkuliozės ligą skaitykite čia

 

 

VMVT inf.Savas ūkis

Dalintis su draugais:
Kitos naujienos
Naujosios Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategijos „prevencija geriau už gydymą“ keliu

Naujosios Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategijos „prevencija geriau už gydymą“ keliu

Naujoji Europos Sąjungos gyvūnų sveikatos strategija „prevencija geriau už gydymą“ numato kovoti su gyvūnų ligomis stiprinant biologinio saugumo priemones, gyvūnų bandų sveikatos būklę bei kompetentingų tarnybų ir ūkio subjektų pasiren

Kovas 31 d. 2010
Paplitimas kampilobakterijų skerdžiamų broilerių grupėse ir kampilobakterijų bei salmonelių broilerių skerdenose 2008 metais Europos Sąjungoje

Paplitimas kampilobakterijų skerdžiamų broilerių grupėse ir kampilobakterijų bei salmonelių broilerių skerdenose 2008 metais Europos Sąjungoje

Kampilobakterijozė ir salmoneliozė yra su maistu plintančios zoonozės, kurios dažniausiai sukelia žmonių susirgimus ES šalyse narėse. Broilerių mėsa laikoma svarbiausiu su maistu plintančiu šių zoonozių šaltiniu.

Kovas 22 d. 2010
Nustatomi vis nauji gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų protrūkiai

Nustatomi vis nauji gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų protrūkiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad trylikoje Turkijos sričių nustatyti snukio ir nagų ligos protrūkiai.

Kovas 22 d. 2010
ES nepatenkinta Rusijos veterinarijos tarnybos veiksmais

ES nepatenkinta Rusijos veterinarijos tarnybos veiksmais

ES nepatenkinta Rusijos veterinarijos tarnybos veiksmais, kuri dėl įvairių priežasčių toliau riboja kiaulienos ir jautienos importą iš ES ir kitų šalių.

Kovas 20 d. 2010
Pietų Korėja svarsto galimybę leisti sterelizuoti mėsą RADIACIJOS pagalba

Pietų Korėja svarsto galimybę leisti sterelizuoti mėsą RADIACIJOS pagalba

Korėjos Maisto ir vaistų administracija svarsto iš Korėjos atominės energetikos mokslinių tyrimų instituto (KAERI) gautą kreipimąsi dėl leidimo sterilizuoti jautienos, kiaulienos ir paukštienos produktus bei jūros gėrybes.

Kovas 20 d. 2010

Grūdų kainos

Avižos 320 Lt
Kukurūzai 480 Lt
Kviečiai E kl. 580 Lt
Kviečiai I kl. 570 Lt
Kviečiai II kl. 560 Lt
Kviečiai III kl. 530 Lt
Kviečiai IV kl. 495 Lt
Kviečiai spelta 950 Lt
Kvietrugiai 420 Lt
Pupos 660 Lt
Rapsas 1040 Lt
Rugiai M+ 420 Lt
Žirniai 670 Lt
Apklausa

Ar vis dar turite grūdų atsargų ?

Ūkininkai žiūri
Massey Ferguson 5445 traktoriai
Massey Ferguson 5445 traktoriai
Mokymaitv laidų archyvas
Kontaktai | Reklama
© 2009-2025 visos teisės saugomos.